Wykonawcy

Naragonia

Pascale Rubens i Toon Van Mierlo tworzą cudowną muzyczną ucztę do tańca i słuchania. Muzyka tworzona przez ten duet jest różnorodna, delikatna, żywiołowa, pełna pasji i olbrzymiej energii. Naragonia została założona w 2003 na festiwalu Andanças w Portugalii i ma na koncie 6 albumów studyjnych. Grali już niemal w całej Europie, a w Polsce będziemy ich gościć trzeci raz. Kto raz był na koncercie Pascale i Toona wie, że tego nie można przegapić

Wim te Groen

O sobie pisze tak:
„Zacząłem grać na pianinie gdy miałem 8 lat. Po roku przestałem bo nie podobało mi się aż tak bardzo. Kiedy miałem 15 lat w salonie mieliśmy fortepian i zacząłem potajemnie grać, grałem coraz częściej aż wkrótce stało się to moim nałogiem.
Na balfolk natrafiłem 10 lat temu i ten wielki związek pomiędzy muzyką I tańcem zachwycił mnie od pierwszego kroku. Nowe rytmy, inspiracje i niesamowita wolność twórcza doprowadziły do powstania mojego autorskiego materiału.”

w 2016 roku Wim zagrał pierwszy zagraniczny dla niego bal, podczas organizowanej przez Balfolk.pl imprezie Balfolk Saturday w Warszawie. Cieszymy się, że zgodził się przyjechać do Polski raz jeszcze.

Balonique

Balonique jest zespołem grającym szeroko pojętą muzykę balfolkową, przeznaczoną dla zdobywających w Polsce popularność tradycyjnych tańców europejskich z Francji, Bretanii, Portugalii, Irlandii, Skandynawii oraz Polski.
W prawdzie ich siedziba znajduje się w Poznaniu, lecz nie przeszkadza im to koncertować po całym kraju m.in. na Oskar Kolberg’s Folklore Festival w Warszawie, czy podczas cyklicznych imprez Wrobal we Wrocławiu. Zespół zawiązał się wskutek wspólnego, wieloletniego wykonywania muzyki dla tancerzy podczas licznych potańcówek poznańskiej inicjatywy pod szyldem Bal folk Poznań.
W skład zespołu wchodzi Julia Sielicka, znana na polskiej scenie folkowej flecistka i flażolecistka (m.in. z zespołu Gwerenn) o wielokulturowych, jazzowych inspiracjach; Miron Stieler – klasycznie wykształcony, niemniej znawca i pasjonat muzyki tradycyjnej. Doświadczony skrzypek-multiinstrumentalista, aranżer, profesjonalnie występujący, prowadzący warsztaty i spotkania z muzyką nie tylko dla młodych; Jakub Szczygieł – flecista i skrzypek znany również z zespołu tradycyjnej muzyki irlandzkiej Strays oraz zespołu okołoceltyckiej piosenki autorskiej Celtic Tree (zespół wydaje właśnie swój drugi album). Propagator muzyki i tańca tradycyjnego w Polsce, twórca zdobywających sławę na świecie flażoletów Goldfinch Whistles; Michał Zajączkowski – gitarzysta aktywnie zaangażowany w organizację poznańskich sesji muzyki tradycyjnej oraz potańcówek balfolkowych, znany m.in. z zespołu Strays oraz mniejszych projektów balfolkowych.

Mr. Folxlide

Blues na balowo, albo bal bardziej powoli, Roots Euroamericana, magiczne brzmienie trzech strun i pudełka po cygarach, czasami w pętli… w pętli….w pętlii…w pętli…

Bal lab

They once went to Poland and they rocked on the Zamek festival in Będzin, now they come to us. Acoustic trio playing gentle and tender music inspired by the traditions of France. In labolatory they mix the traditional songs and own instrumental compositions, folk tradition spiced with a pinch of jazz and modern Folklore, as played at festivals from Nantes to Strasbourg.

Kieren Alexander: accordion
Mikuláš Bryan: cist, stompbox, singing.
Jitka Malczyk: violin.

http://muzika.balfolk.rond.cz/ballab/

Kożuch

Kapela Kożuch istnieje od 2011 roku. Zespół gra muzykę tradycyjną z serca Polski – okolic Łodzi, obfitujących w różnorodne muzycznie regiony: łęczyckie, łowickie, opoczyńskie, rawskie, sieradzkie. Przewodnikami w muzycznej wędrówce są dla Kożucha, przede wszystkim, łęczycki skrzypek Tadeusz Kubiak ze swoją kapelą oraz łowicki harmonista Sławomir Czekalski, grający w kapeli Dobrzeliniacy. Nauki płynące od wiejskich mistrzów Kapela łączy ze swoją wrażliwością, spontanicznością i energią. Inspirację czerpią również z archiwalnych nagrań muzyki tradycyjnej.

Dla środowiska muzyki tradycyjnej w Polsce kilka ostatnich lat to czas wykluwania się wielu nowych zjawisk i wydarzeń. W większości z nich Kapela Kożuch ma swój udział. Od lat współpracują z festiwalem „Wszystkie Mazurki Świata”, tam zresztą w 2012 roku zdobyli drugą nagrodę w konkursie Stara Tradycja. W tym samym roku otrzymali Basztę w kategorii folklor rekonstruowany na 46. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Na ten festiwal wracali wielokrotnie, by grać do tańca w klubie festiwalowym „Tyndyryndy”. Dwukrotnie gościli z autorskimi koncertami na Wędrownym Festiwalu „Kolory Polski”, organizowanym przez Filharmonię Łódzką. Kolejne ważne wydarzenia na drodze Kapeli to festiwal „KODY”, krakowski festiwal „Rozstaje” oraz Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, na którym w 2016 roku zdobyli Grand Prix. Koncertowali również poza granicami Polski: w Estonii, Czechach i Rosji. W Ubiegłym roku mieliście okazję bliżej poznać Kożuch podczas Festiwalu Numinosum.

Duo Filippo Gambetta and Emilyn Stam

Międzykontynentalny kanadyjsko-włoski balfolkowy duet zabierze Was w muzyczną podróż słodką niczym włoska kawa z syropem klonowym. Emilyn Stam, którą możecie znać z jej wielu projektów, do których należy między innymi kwartet Té, grająca na fortepianie i skrzypcach, wprowadza troche łagodności i ciepła do pełego wloskiej energii świata balfolku rządzonego przez akordeon diatoniczny – w tej roli Filippo Gambetta.

Projekt istnieje od dwóch lat, w ciągu których odbył tournee po Europie i Kanadzie, ostatnio mogliśmy ich usłyszeć na głownej scenie CaDansa Balfolk Festival w 2017r.

Aérokorda

Młode trio wnoszące nową energię na naszą scene, Pavel Souvandjiev (Les Bottines Artistiques), Adriaan Van Wonterghem (Boreas) i Davy Cautaerts przywiozą nam wybuchową mieszankę nut balfolku, muzyki irlandzkiej i słowiańskiego folku. Zresztą cóż tu więcej pisać, to trzeba usłyszeć… i zobaczyć 🙃.

Pavel Souvandjiev – Skrzypce
Adriaan Van Wonterghem – Gitara
Davy Cautaerts – Mandola i whistle

Tribal Jâze

Trójka muzyków, zdolna poruszyć tłum zarówno na ulicy jak i na scenie. saksofon barytonowy, akordeon i werbel to wszystko czego im trzeba by zamienić taneczną sale w wir tańca. Połączenie folku z wolnym jazzem I rockową energią, spotkanie tradycyjnych tańców sali balowej i eterycznych nut dzisiejszych czasów. Muzycy wnoszą do balfolku nie tylko nową energię, ale także nowe tańce, których uczą w trakcie swojego występu.

Marc Buvry – Saksofon Barytonowy
Cédric Hergault – werbel marszowy
Flavien Di-Cintio – akordeon diatoniczny